Київське міське товариство греків ім. Костянтина Іпсіланті

ЗАДЛЯ МАЙБУТНІХ ПОКОЛІНЬ

ЗАДЛЯ МАЙБУТНІХ ПОКОЛІНЬ

Греки України як і в минулому, так і сьогодні продовжують переживають непрості часи. Дуже важко усвідомити те, що пережила більшість грецьких сімей. Ми хотіли би запропонувати вашій увазі документи – протокол та акт розстрілу 26-ти греків, як громадян тодішнього Радянського Союзу, так і громадян Грецької держави. Останніх в цьому списку навіть більше, їх 19 чоловік. І це ще більше підкреслює злочинність влади, яка знищувала не тільки своїх громадян, але і іноземних. В чому ж була їх вина? Наприкінці 1937 року їх всіх заарештували, шляхом жорстоких катувань вимагали зізнатися в шпигунській діяльності. Врешті, всіх 26 чоловік було приречено до розстрілу. В наказі, який надійшов з Москви (Москва, площа Дзержинського, 2) говорилося: "Негайно виконати вирок відносно всіх 26 чоловік, приречених до розстрілу. Справи на них та акти виконання вироків вислати до Москви". Москва не залишала ні на хвилину в спокої Україну та її мешканців. І хто сьогодні ще дивиться в бік Москви – знайте, що сотні років біда приходить до України та українського народу, незалежно від національності, зі сторони Москви та Московії. Вирок приведено в дію уночі 25 лютого 1938 року в підвалах НКВС (сьогоднішній Жовтневий палац), тіла розстріляних 26-ти греків завантажили навалом на автомобілі, заштабілювали і під покровом ночі вивезли до завчасно підготовлених ям-могил на так звану "спецділянку" в лісі під Києвом (сьогодні це Національний заповідник "Биківнянські могили". В цьому страшному лісі, де практично 20 років закопували жертв репресій, лежать поряд і українці, і німці, і поляки, і греки, і росіяни, і євреї... Представники практично всіх національностей України. Лежать без могил, без пам'ятників, без прізвищ та імен.

Польські державні та громадські організації приділили велику увагу пам'яті загиблих репресованих поляків. З метою вшанування їхньої пам'яті було зведено меморіал, де викарбувані імена всіх загиблих поляків. Щорічно їхні могили відвідують представники уряду Польщі, політичні та громадські діячі, прості поляки, родини. Родичі загиблих можуть сюди привести своїх дітей і онуків, і показати те місце, де поховані їхні діди та прадіди. На жаль, цього немає у греків. Немає ні монумента, ні пам’ятника, ні навіть таблички з іменами. "Союз греків України" разом з друзями – "Асоціацією української діаспори в Греції "Українсько-Грецька Думка" розпочали роботу з пошуку в Греції рідних та близьких, репресованих в Радянському Союзі в 1938 році греків – громадян Грецької держави. Просимо відгукнутися всіх, хто міг би щось знати про їхню долю, хто може сприяти пошуку, допомогти дізнатися правду. Ми готові об'єднати зусилля всіх зацікавлених, з тим, щоб допомогти рідним побачити місце останнього притулку багатостраждальних та невинно убієнних членів їхніх сімей. Спільними зусиллями української та грецької сторін ми зможемо увіковічити місце їхнього поховання, викарбувати на плитах історії їхні імена як засторогу майбутнім поколінням від повторення страшної трагедії комунізму та фашизму в історії людства. Нижче наводимо імена закатованих в Радянському Союзі греків в далекому 1938 році. Пройшло 80 років. “Але, як онук репресованого грека, по собі знаю, що ці рани ніколи не загоюються, що цілі родини ніколи не забувають і проносять цю біль через усе своє життя”, – говорить Микола Корецький (“Вісник – Анґеліафорос 2018”, стор. 71 "Моя грецька сім'я" укр. мовою, стор. 15 - "Η Ελληνική μου Οικογένεια" грецькою мовою). Вважаємо за свій обов'язок, нехай через 80 років, допомогти людям побачити могили своїх рідних та близьких людей. Микола Корецький www.greekgroup.com.ua profmykolakoretskyi@ukr.net Галина Маслюк www.ukrgrdumka.gr press.galinamk@gmail.com

Інші новини

 • ПРЕС-АНОНС ПРЕЗЕНТАЦІЇ ВІД ГО «СОЮЗ ГРЕКІВ УКРАЇНИ»
  Культура
  28 січня 2020 року о 15.00 в прес-центрі інформаційної агенції «Укрінформ» відбудеться презентація відновленої, після окупації Донецька, україно-грецької газети " Нео Логос". Перша газета України , яка була започаткована ГО" Союз греків України" ще в далекому 1989 році , продовжує славетні традиції розвитку , національного відродження грецької культури, мови, звичаїв, традицій греків України. Весь час цим займалися греки - патріоти – чесні і порядні люди. Дійсно патріоти, які завжди ставили перед собою основну мету - відроджувати грецьку культуру і весь час йти вперед. Назвемо такі прізвища, як : Ялі, Хорош, Докерих, Христокин, Валентин Балши. З перших днів в національному русі патріарх, відомий журналіст та письменник, ветеран Другої світової війни Холін Олександр Іванович, який вже багато років є Президентом ГО" Союз греків України". Серед зірок українських греків завжди була і є всесвітньо відома, і не тільки в Україні та в Греції, діяч культури Гайтан Марія Георгіївна, яка свого часу відродила Національний грецький ансамбль і колектив " Сартанські самоцвєти ". В Будинку культури селища Сартана, поблизу Маріуполя, де вона більше 30 років працювала директором, відбулися перші уроки новогрецької мови, була створена Грецька театральна студія та поставлені декілька театральних постанов з життя, як древніх греків, так і греків Приазов’я. З діяльністю Марії Георгіївни Гайтан , свого часу, пов’язано становлення та розквіт солістки ансамблю " Сартанські самоцвєти" , відомої співачки Тамари Каци.
 • Звернення Президії ГО "Союз греків України"
  Культура
  Вимушені зробити заяву щодо неприємного інциденту, коли члени Союзу греків України нещодавно отримали на свою адресу звинувачення та погрози у зв’язку зі своєю громадською діяльністю. А саме, 19 грудня 2019 року, у День Святого Миколая Чудотворця відбулося відкрите судове засідання у Дніпровському суді м. Києва з приводу захисту честі та гідності одного із членів нашої організації. Під час засідання від опонуючої сторони, від Хари В.Г. та офіційного представника (а саме від кого, є членом Федерації грецьких товариств України, ми почули звинувачення в тому, що напередодні зробили неправомірну заяву щодо засудження фактів втручання Росії в українсько-грецькі міжконфесійні та релігійні стосунки. Представники ФГТУ заявили про те, що ми не мали права робити такої заяви, оскільки вона ніби-то політизована, і тим паче, від імені всіх греків України. Крім того, в адресу членів Союзу греків України лунали чергові образи, погрози. З огляду на такі заяви і погрози, наголошуємо: Союз греків України створений та зареєстрований відповідно до чинного законодавства, як ВСЕУКРАЇНСЬКА громадська організація. Висловлення громадської позиції є нашим КОНСТИТУЦІЙНИМ ПРАВОМ, яке у нас ніхто не може забрати. У своїй заяві ми закликали членів інших грецьких товариств до консолідації. Якщо у когось з грецької громади є відмінна від Союзу греків України позиція, раді були б ознайомитись з нею у публічному просторі.