Київське міське товариство греків ім. Костянтина Іпсіланті
Громадська організація «Союз греків України»

Троя і Греція народилися в Трипіллі

Троя і Греція народилися в Трипіллі

Трипільська культура існувала впродовж майже 2,5 тисячоліть (5400-3000 рр. до н.е.) на величезній території сучасних України, Молдови та Румунії. Трипілля – це унікальні для того часу міста чисельністю населення понад 10 000 мешканців, задовго до виникнення непорівнянно менших міст у легендарному Шумері! Як образно висловився про Трипілля визначний колекціонер трипільського мистецтва Олександр Поліщук, «а потім був Шумер» (перефразовуючи відому тезу «спочатку був Шумер»). 
Пізнє Трипілля (кінця ІV тис. до н.е.) – це унікальні знаки на прясельцях. Незабаром, у ІІІ тис. до н.е., такі самі за формою (!) прясельця з такими самими (!) знаками відомі в легендарній Трої – оспіваному великим Гомером місті. Мало хто знає, що «Троянська війна» була не одна – тільки впродовж одного століття (яке давньогрецький поет Гесіод назвав віком героїв) Трою захоплювали аж тричі! Спершу – легендарний Геракл, потім – грецький цар Агамемнон (саме про цю війну йдеться в Гомеровій «Іліаді») і, нарешті, племена, що здійснили похід з території сучасної України. 
Троянське письмо стало основою для виникнення вже в ІІ тис. до н.е. своєрідної писемності на острові Крит. Якщо у Трипіллі й Трої це дуже короткі (переважно однослівні) написи, то на Криті це цілі тексти, причому тексти сакральні. 
Не тільки письмо, а й мистецтво стародавньої Греції (різних періодів – мінойського, мікенського, геометричного, архаїчного, класичного) виявляє зв’язок із Трипільською культурою. Дістає підтвердження висловлена ще на початку ХХ ст. ідея про трипільське джерело Мікенської Греції – Трипільську культуру колись називали домікенською. 
Трипільські і троянські написи належать до сфери оброблення шерсті, а давньокритські написи різноманітніші. Це і перше в історії свідчення про матріархат (який до того вважали тільки гіпотезою, та й то не підтвердженою) – критським містом Фест правила жінка-суддя. Це і відомості про формування критського флоту, знаменитого на все Середземне море. 
Давня Греція – основа сучасної західної цивілізації – народилася на Криті, де 4000 р. тому виникла одна з найдавніших європейських держав. А цивілізація Криту, свою чергою, сягає – через тривалу традицію легендарної Трої – потужної своїми цивілізаційними можливостями Трипільської культури.

Юрій Мосенкіс,
доктор філологічних наук, професор

Інші новини

  • Доповідь віце- президента ГО "Союз греків Украіни" на Президії НАН України
    Наука
    В присутності Президента НАН України академіка Б.Є. Патона відбулась доповідь відомого українського вченого доктора філологічних наук, професора Мосенкіса Юрія Леонідовича на засіданні Президії академії. Професор Мосенкіс Ю.Л. - знаний еллініст, дослідник трипільської культури, знавець стародавніх мов. Крім того, що активно займається науковою діяльністю, він ще й відомий громадський діяч. Він є Першим Віце-президентом Української академії вищої освіти, віце-президентом ГО "Союз греків України".
  • Електронна книга "Трипілля - Троя - Греція. Писемна історія 3500 - 1500 рр до н.е."
    Наука
    20 січня 2019 року в актовій залі Будинку письменників Національної спілки письменників України відбулась презентація книги члена ГС "Київське міське товариство греків імені Костянтина Іпсіланті" Мосенкіса Юрія Леонідовича: "Трипілля - Троя - Греція. Писемна історія 3500- 1500 рр до н.е."