Київське міське товариство греків ім. Костянтина Іпсіланті

Троя і Греція народилися в Трипіллі

Троя і Греція народилися в Трипіллі

Трипільська культура існувала впродовж майже 2,5 тисячоліть (5400-3000 рр. до н.е.) на величезній території сучасних України, Молдови та Румунії. Трипілля – це унікальні для того часу міста чисельністю населення понад 10 000 мешканців, задовго до виникнення непорівнянно менших міст у легендарному Шумері! Як образно висловився про Трипілля визначний колекціонер трипільського мистецтва Олександр Поліщук, «а потім був Шумер» (перефразовуючи відому тезу «спочатку був Шумер»). 
Пізнє Трипілля (кінця ІV тис. до н.е.) – це унікальні знаки на прясельцях. Незабаром, у ІІІ тис. до н.е., такі самі за формою (!) прясельця з такими самими (!) знаками відомі в легендарній Трої – оспіваному великим Гомером місті. Мало хто знає, що «Троянська війна» була не одна – тільки впродовж одного століття (яке давньогрецький поет Гесіод назвав віком героїв) Трою захоплювали аж тричі! Спершу – легендарний Геракл, потім – грецький цар Агамемнон (саме про цю війну йдеться в Гомеровій «Іліаді») і, нарешті, племена, що здійснили похід з території сучасної України. 
Троянське письмо стало основою для виникнення вже в ІІ тис. до н.е. своєрідної писемності на острові Крит. Якщо у Трипіллі й Трої це дуже короткі (переважно однослівні) написи, то на Криті це цілі тексти, причому тексти сакральні. 
Не тільки письмо, а й мистецтво стародавньої Греції (різних періодів – мінойського, мікенського, геометричного, архаїчного, класичного) виявляє зв’язок із Трипільською культурою. Дістає підтвердження висловлена ще на початку ХХ ст. ідея про трипільське джерело Мікенської Греції – Трипільську культуру колись називали домікенською. 
Трипільські і троянські написи належать до сфери оброблення шерсті, а давньокритські написи різноманітніші. Це і перше в історії свідчення про матріархат (який до того вважали тільки гіпотезою, та й то не підтвердженою) – критським містом Фест правила жінка-суддя. Це і відомості про формування критського флоту, знаменитого на все Середземне море. 
Давня Греція – основа сучасної західної цивілізації – народилася на Криті, де 4000 р. тому виникла одна з найдавніших європейських держав. А цивілізація Криту, свою чергою, сягає – через тривалу традицію легендарної Трої – потужної своїми цивілізаційними можливостями Трипільської культури.

Юрій Мосенкіс,
доктор філологічних наук, професор

Інші новини

 • Доповідь віце- президента ГО "Союз греків Украіни" на Президії НАН України
  Наука
  В присутності Президента НАН України академіка Б.Є. Патона відбулась доповідь відомого українського вченого доктора філологічних наук, професора Мосенкіса Юрія Леонідовича на засіданні Президії академії. Професор Мосенкіс Ю.Л. - знаний еллініст, дослідник трипільської культури, знавець стародавніх мов. Крім того, що активно займається науковою діяльністю, він ще й відомий громадський діяч. Він є Першим Віце-президентом Української академії вищої освіти, віце-президентом ГО "Союз греків України".
 • Електронна книга "Трипілля - Троя - Греція. Писемна історія 3500 - 1500 рр до н.е."
  Наука
  20 січня 2019 року в актовій залі Будинку письменників Національної спілки письменників України відбулась презентація книги члена ГС "Київське міське товариство греків імені Костянтина Іпсіланті" Мосенкіса Юрія Леонідовича: "Трипілля - Троя - Греція. Писемна історія 3500- 1500 рр до н.е."
 • Презентація книжок Мазараті С.М., Томазова В.В., Мосенкіса Ю.Л.
  Наука
  Доброго дня, шановні друзі! Доброго дня, шановні члени ГС "Київське міське товариство греків імені Костянтина іпсіланті" та ГО "Рада національних спільнот України"! 20 січня 2019 року о 10 годині ранку в приміщенні актової зали Будинку письменників (вул. Банкова, 2) Національної спілки письменників України відбудеться презентація книжок членів ГС "Київське міське товариство греків імені Костянтина Іпсіланті" Мазараті Світлани Миколайовни, Томазова Валерія В'ячеславовича "Греки в Україні: Від античності до сучасності" та Мосенкіса Юрія Леонідовича "Трипілля - Троя - Греція. Писемна історія 3500- 1500 рр до н.е."