Київське міське товариство греків ім. Костянтина Іпсіланті

День "ОХІ" в Греції

День "ОХІ" в Греції

День «Охі» в Греції (грец. Επέτειος του « 'Οχι») - державне свято, яке щороку відзначається в країні 28 жовтня в пам'ять про події 1940 року. Грецьке слово «όχι» означає «ні». В ніч з 27 на 28 жовтня 1940 року італійський посол в Греції з'явився в дверях кабінету прем'єр-міністра Іоанніса Метаксаса і передав телеграму Муссоліні, в якій Греції пропонувалося здатися на милість італійському диктаторові без жодних умов, здати національні позиції. Відповідь грецького прем'єр-міністра був категоричним: «Ні!» (По-грецькі «охі»). На ультиматум італійського посольства було заявлено, що такий спосіб звернення розцінюється як оголошення війни Греції з боку Італії, а в 6 ранку з санкції італійського парламенту збройні сили почали окупацію грецьких територій.

Так Греція вступила в Другу світову війну. 28 жовтня 1940 року війська Італії вторглися з Албанії на територію Греції. Греки з усіх куточків країни прибували на лінію фронту, армія зайняла панівні висоти і відбила натиск, а 14 листопада перейшла в контрнаступ. Протягом п'яти місяців грецька армія чинила опір у багато разів переважаючим силам противника, ще раз довівши світові, що у війні не завжди перемагає сила, чисельність, зброя і техніка, важливий ще і дух народу. Грецька армія змогла не тільки зупинити італійців, але і відкинула їх війська в Адріатичне море.

Італійський диктатор змушений був просити допомоги у союзників.  Так 6 квітня 1941 року в країну, з уже окупованої Болгарії, вторглися гітлерівські війська. К 23 квітня спільними зусиллями союзників грецька армія була розбита, і 27 квітня німці зайняли Афіни. Грецькі частини, що уціліли, разом з англійцями обороняли колиску цивілізації - острів Крит, проте в результаті німецької повітряно-десантної операції 20 травня 1941 року острів довелося залишити. Греція була повністю окупована, що не означало повної капітуляції: залишки грецьких військ продовжували боротися з Вермахтом в Північній Африці, а з листопада 1942 року по всій Греції розгорнувся партизанський рух. У жовтні 1944 року німецькі війська були виведені з Греції, оскільки наступали на Балканах радянські війська та могли їх блокувати, і в Грецію увійшли англійці. В день пам'яті про рішучу відсіч фашистських військ, 28 жовтня є в Греції святом. У цей день влаштовуються військові паради, народні гуляння і демонстрації. На багатьох державних установах і громадських будівлях вивішуються державні прапори.

Інші новини